Race Results

Event: Test of Metal Pre-Test

Date: June 9, 2007

Location : Brackendale, BC


Citizen

Female 20 to 29

Rank Name Club

Time

1 Joanne Hale   03:40:32
  Emily Cross   DNS

Female 30 to 34

Rank Name Club

Time

1 Jennifer Tabbernor   02:38:02
2 Annie Kvick   02:51:22
3 Sarah O'Byrne   03:04:22
4 Martine Long   03:11:39
5 Malaika Ulmi   03:16:38

Female 35 to 39

Rank Name Club

Time

  Kathy Cormack   DNS

Female 40 to 44

Rank Name Club

Time

  Diana Geller   DNS
  Maxine Coo   DNF
  Jacquetta Edmonds   DNS

Female 45 to 49

Rank Name Club

Time

  Suzanne Bernoe   DNF

Female 50 to 59

Rank Name Club

Time

1 Christine Thorson   03:19:29

Male under 20

Rank Name Club

Time

1 Jacob Melville   02:06:01
2 Clinton Shard   02:25:08

Male 20 to 29

Rank Name Club

Time

1 Dick Pitre   02:32:35
2 Jonny Lloyd   02:34:27
3 Alex Ritchie   02:37:52
  Chad Spence   DNF
  Alex Gibbs   DNS

Male 30 to 34

Rank Name Club

Time

1 Michael Boehm   02:11:47
2 Paul Chapman   02:29:43
3 Mark Knight   02:38:55
4 Stuart Doyle   02:55:33
5 Kris Henry   03:04:40
6 Greg Pitre   03:07:20
7 Christopher Lister   03:31:11
  Rob Gosselin   DNS
  Roman Kralovic   DNS
  Richard Swain   DNF

Male 35 to 39

Rank Name Club

Time

1 Carl Goldstraw   02:22:00
2 Peter Schenk   02:32:36
3 Stefan Muller   02:43:28
4 Vincent Van Tongeren   02:52:13
5 Alex Northey   02:56:04
6 Sergio Cubillos   03:04:06
  Jason Asma   DNS
  Brad Chupa   DNF
  John Cormack   DNS

Male 40 to 44

Rank Name Club

Time

1 David Kvick   02:11:36
2 Mike Charuk   02:20:19
3 Doug Engstrom   02:26:41
4 Lindsay Schram   02:52:20
5 Andrew Fraser   04:06:21
  Gord Wilson   DNS
  Jeff Burton   DNS
  Jim Vanderhook   DNF
  Jim Wilson   DNS

Male 45 to 49

Rank Name Club

Time

1 Ted Russo   01:54:42
2 Sheldon Orr   01:57:55
3 Shawn Cahill   02:39:51
  Robert Ferguson   DNS
  Tim Williams   DNS
  Dave Robertson   DNS

Male 50 to 59

Rank Name Club

Time

1 Nels Guloien   02:00:05
2 Patrick Gallant   02:19:04
3 Simon Parker   02:25:35
4 John Ritchie   03:13:52
  Garry Cotter   DNS

Elite

Female Elite

Rank Name Club

Time

1 Meghan Kindree   02:34:12

Male Elite

Rank Name Club

Time

1 Ryan Edwards   02:20:50
2 Stefan Widmer   02:26:08
3 Neal Kindree   02:26:14
4 Mike Hunter   02:32:35
5 Kevin Calhoun   02:34:12
6 Peter Reid   02:44:11
7 Dustin Gordon   02:45:18
  Christy Love   DNF

Youth

Female Jr. 12-13

Rank Name Club

Time

1 Teri-Rose Davis   01:37:48
2 Yuki Tsubota   01:42:48
3 Maia Kilby   01:51:13
  Alexa Bainbridge   DNF
  Carly Turner   DNS

Female Jr. 14-15

Rank Name Club

Time

1 Kristin Drygas   02:05:23
2 Jocelyn Ramsden   02:26:50

Male Jr. 12-13

Rank Name Club

Time

1 Jake Carney   01:23:06
2 Owen Scully   01:24:33
3 Quinn Moberg   01:24:33
4 Sam Morris   01:33:05
5 Blake Ramsden   01:38:08
6 Matt Scully   01:41:57
7 Michael Heale   01:46:43
8 Jamie Heale   01:47:15
9 Curtis Shard   01:56:12
  Stevie Begg   DNF

Male Jr. 14-15

Rank Name Club

Time

1 Jesse Melamed   01:37:58
2 Ian Kerr   01:45:49
3 Jarrad Wilhelm   01:45:52
4 Sam Bowerman   01:50:09
5 Sean Beaudoin   01:59:18
6 Kurtis Van Bibber   02:02:56
7 Connor Baberl   02:07:22
8 Rob Leigh   02:11:37
9 Jeremy Pelletier   02:13:12

Muddy Buddy

Mud Buddy

Rank Name Club

Time

1 Melville Team   01:19:47
- Lap 1: Scott Melville
- Lap 1: Rachel Melville

   Race Results by Race Wizardİ Software